• Szkolenie dla fizjoterapeutów z stabilizacji kompleksu LS
Published on

Witamy

Prelekcje w Nowogrodźcu.

          W ubiegły poniedziałek oraz wtorek Michał Cichosz oraz Wojciech Karczyński prowadzili prelekcje dla gimnazjalistów z Nowogrodźca w ramach akcji organizowanej przez zaprzyjaźnione stowarzyszenie Amazonek z Bolesławca pt „Od młodzika do seniora by kręgosłup nie był zmorą”.
Tematem przewodnim zajęć były zasady prawidłowego siedzenia oraz dbanie o swoje zdrowie, poprzez zwiększenie świadomości na temat ruchu oraz przedstawienie jego roli w życiu.

Wykonaliśmy we wrześniu 2014 roku badania ankietowe wśród 150 uczniów najstarszych klas (II i III) na temat ich aktywności ruchowej i świadomości zdrowotnej. Po analizie współpracownicy. Fundacji Wsparcie przeprowadziliśmy prelekcje z zakresu błędów ruchowych, ich następstw w szkole i życiu codziennym oraz sposobach ich wyeliminowania. W ramach projektu w najbliższym czasie  przeprowadzony będzie pokaz technik ratowniczych. Projekt skupia się na problemie pogarszającego się stanu zdrowia młodzieży z naciskiem na krzywizny kręgosłupa i ich powstawanie. O ile osoby niepełnosprawne nie mogą wpłynąć na stan naruszenia organizmu po leczeniu, o tyle młodzież może zdobyć wiedzę i umiejętności do poprawy tego stanu.

          Potrzebę ukształtowania postawy prozdrowotnej młodzieży nasunął „Apel do rodziców” umieszczony na stronie szkoły. Ogólnie pojęta wiedza o zdrowiu powinna być przekazywana młodzieży w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Stare hasło „ruch to zdrowie” spowszedniało i należy je odświeżyć. W Apelu podjęto szeroki temat dbania o zdrowie poprzez m. in ruch i dietę. W badaniach na poszczególne pytania odpowiadało od 155-226 uczniów. Wnioski z badania pokazują wyraźnie na to, że na rodzinie spoczywa ciężar przekonania dzieci do dbania o siebie poprzez ruch. Zajęcia WF-u nie są dodatkiem do innych lekcji, ale kształtują postawę zarówno życiową jak i sportową. Obecna postawa uczniów może negatywnie wpływać na zdrowie, sprawność młodych ludzi obecnie i w przyszłości.

          Pilotażowy i autorski program spotkań z fizjoterapeutami pozwoli na wprowadzenie profesjonalisty w roli autorytetu z zewnątrz do szkoły w roli propagatora zdrowych zasad postępowania z naszym ciałem. Interaktywne zabawy pod nazwą ”..bo w szkole trzeba mieć mocne plecy” jest częścią zajęć, które mamy nadzieję uczulą młodzież na zachowanie prawidłowej postawy ciała. Program spotkań w małych grupach pozwoli na wychwycenie i eliminację złych nawyków. Tematyka kolejnych spotkań będzie obejmowała problemy nałogów (dopalacze, papierosy, gry hazardowe) oraz ich wpływ na zdrowie psycho-fizyczne a także zagadnienia związane z ratowaniem życia, pokaz technik ratowniczych. Kolejne spotkanie poświęcone będzie nauce i roli samobadania piersi przy użyciu fantoma piersi.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta Nowogrodźca i Fundacji Polska Miedź.

<< Wróć do poprzedniej strony